Now Reading
Jak usmażyć stek (T-Bone)

Jak usmażyć stek (T-Bone)

Kilka dni temu zapytałem Was na facebooku jakie potrawy z wołowiny lubicie najbardziej. Wśród najczęściej pojawiających się odpowiedzi padały carpaccio, tatar i steki. O ile carpaccio jest mi nieco obojętne, to tatar i dobry stek to absolutnie dwie pozycje, bez których nie wyobrażam sobie mojej diety. O tatarze pisałem już kilka razy o stekach chyba jeszcze nie. Pierwsze co przychodzi do głowy kiedy usłyszymy słowo stek, to polędwica. Faktycznie, steki z polędwicy wołowej to ekstraklasa. Mało kto jednak wie, również całkiem dobre steki można przygotować z ligawy, rostbefu czy też antrykotu. Każdy z nich przygotowuje się inaczej, a jest jeszcze taki kawałek mięsa wołowego, który łączy przy jednej kości polędwicę oraz rostbef. To właśnie t-bone stek, nazywany tak od charakterystycznego ułożenia kości w literę T, gdzie po dwóch stronach mamy właśnie te dwa rodzaje mięsa.

Przechodząc do konkretów – poniżej punkt po punkcie przedstawiam przepis na usmażenie steka t-bone.
Przy obróbce wołowiny osobiście jestem zwolennikiem używania wyłącznie oliwy i pieprzu (minimalnie soli) i raczej rezygnuję z wszelkiego rodzaju marynat i właśnie dlatego dziś potrzebować będziemy jedynie mięsa, oliwy z oliwek, pieprzu i soli.

1. Wyjmij stek z lodówki i pozwól mu postać ok 5 minut w temperaturze pokojowej

2. Natrzyj stek z obu stron oliwą z oliwek (Uwaga: nigdy wcześniej nie używaj soli, ponieważ mięso będzie twarde).

3. Oprósz stek świeżo mielonym pieprzem. Możesz też dodać sól. Ja osobiście solę stek dopiero na talerzu.

4. Bardzo mocno rozgrzej patelnię grillową, nasmarowaną oliwą.

5. Smaż stek po 5 minut z każdej strony (dla uzyskania dobrze wysmażonego mięsa) lub odpowiednio mniej dla uzyskania średnio wysmażonego (3-4 minuty) lub lub krwistego (2-3 minuty).

6. Umieść steka w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni i piecz w nim od 4 do 7 minut. Odpowiednio dla pożądanego stopnia wysmażenia.

7. Po wyjęciu steka z piekarnika nie krój go od razu, dając mięsu odpocząć przez ok 5 minut.

8. Posól mięso dopiero na talerzu. Podawaj z ulubionymi dodatkami.

Na zdjęciach widać stek dobrze wysmażony. Ja zdecydowanie preferuję średnio wysmażone i krwiste ale akurat dziś wypadła kolej na wybór stopnia wysmażenia przez żonę ;)

jak usmażyć stek

jak usmażyć stek

jak usmażyć stek

jak usmażyć stek

jak usmażyć stek

jak usmażyć stek

jak usmażyć stek

jak usmażyć stek

5 komentarzy
  • Chodźbym nie wiem ile próbował i tak zawsze mi poderzchwa wyjdzie, może twoim poradnikiem coś w końcu zdziałam :D

  • Ja osobiscie zawsze przyprawiam wszystkimi przyprawami od razu i nigdy nie mialem za twardych stekow, wszystko zalezy od jakosci kupionego miesa :-) . Moj zestaw przypraw to: sol, pieprz, majeranek, bardzo niewiele – papryka, czosnek mielony. Tak przyprawione steki oddychaja 20-30 min. Nastepnie rozgrzewam maslo na duzym ogniu i czekam az zacznie sie pienic z lekko brazowawym odcieniem :-) to jest ten moment kiedy czas zaczac zabawe. 3-5 min na stronie – steki do 2 cm, jesli grubsze to do 7 min. w zaleznosci od upodoban domownikow zawsze nacinam stek aby sprawdzic stopien sciecia miesa. Warto sprawdzic ……zawsze wychodza pyszne. Pozdrawiam.

    ToMeK :->

  • O Boże ;) Z całym szacunkiem ale to zabójstwo dla steka 2cm 3-5 to mięso jest suche jak wiór ;) A nacięcie wypuszcza wszystki soki. Oj nie nie, to nie dla mnie :)

  • Steka nacinasz ??? Na początku sól ??? Hahahah to dobrego steka nie jadłeś :) wypuści sok i sól daje twardość nawet jak jest dobre mięso. Pozdrawiam

  • Kolega ma chyba problemy z czytaniem ze zrozumieniem :) Polecam przeczytać treść wpisu jeszcze kilka razy :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Do góry