Teraz czytasz
BULION DROBIOWY

BULION DROBIOWY

Dotychczas, przyznam że z lenistwa, zamiast prawdziwego bulionu używałem w przepisach kostki rosołowej. Nie było to do końca zgodne z założeniami dietetycznymi mojego bloga a na pewno nie było to zdrowe. Kostki rosołowe to jednak ciągle chemia.

Nadszedł czas zmian. Wpadłem na pomysł jak przygotować swoje własne, zdrowe kostki rosołowe. Poniżej przepis na chudy i smaczny bulion drobiowy oraz patent na domową dietetyczną i naturalną kostkę rosołową.

Czas przygotowania: 10 minut + 60 minut gotowania
Składniki (na duży garnek)

4 skrzydełka drobiowe
3 marchewki
2 pietruszki
1 por
połówka selera
ząbek czosnku
liść laurowy
czubata łyżeczka soli

Przygotowanie

Warzywa dokładnie myjemy i opłukujemy. Opłukujemy również mięso. Do bulionu wystarczą same skrzydełka, ja przy okazji ugotowałem sobie do zjedzenia kilka piersi. Mięso zalewamy w garnku zimną wodą i gotujemy na dużym ogniu aż do zagotowania się wody. Powinno pojawić się wówczas sporo białej, tak zwanej szumowiny (ściętego białka). Zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze przez 2 minuty. Następnie całą wodę wylewamy, dokładnie płuczemy mięso i czyścimy garnek z powstałej piany i osadu. Ponownie zalewamy mięso zimną wodą, dodajemy sól i warzywa. Gotujemy na dużym ogniu aż do zagotowania , po czym zmniejszamy ogień na minimum (tak by rosół się gotował ale nie „bulgotał”) i gotujemy pod przykryciem ok. godziny.

Mamy ugotowane mięso, mamy gotowy bulion. Możemy użyć go do przepisu do którego jest potrzebny a pozostałym rosołem poczęstować domowników lub zrobić z niego zupę pomidorową (o tym w niedalekiej przyszłości). Możemy również stworzyć własne kostki rosołowe, o których pisałem wcześniej, zamrażając bulion w kubeczkach po jogurcie :)

4 komentarze
  • Mam pytanie, jak później tej kostki zamrożonej używać do zup?

  • To nie będzie kostka tylko rosół/bulion zamrożony w kubeczkach. Kiedy gotuję mięso na obiad a nie potrzebuję akurat bulionu, zamrażam go i wyciągam po kilku dniach kiedy mam zamiar ugotować jakąś zupę (i zamiast kostki używam tego zamrożonego wcześniej bulionu).

  • Hmm, a co ze stratami odżywczymi związanymi z mrożeniem lub innym przechowywaniem pożywienia? Warto coś na ten temat wspomnieć ;)

  • Kasiu to jest bulion drobiowy. Woda z wywarem z warzyw. Inaczej kostka rosołowa domowej roboty. Dajmy sobie spokój ze stratami odżywczymi ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Do góry