Teraz czytasz
Jak przygotować zielone smoothie

Jak przygotować zielone smoothie

Moda na zielone smoothie, a po naszemu po prostu zielone soki, podobnie jak żywność ekologiczna przybyła do nas zza oceanu. Jest to doskonały sposób na wygodne i smaczne dostarczenie codziennej porcji warzyw i owoców w naszym menu, na urozmaicenie naszej diety o nowe smaki i składniki odżywcze, a w ciepłe dni świetny sposób na zdrowe orzeźwienie.
Główną zaletą zielonych smoothie jest duża zawartość chlorofilu, czyli barwnika roślinnego zwanego potocznie „roślinną krwią”. Chlorofil jest jedyną materią w przyrodzie magazynującą światło słoneczne.
Chlorofil oczyszcza przewód pokarmowy, wspomaga oczyszczanie krwi z toksyn, utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową organizmu, wspomaga regenerację czerwonych krwinek, pobudza proces utleniania i stymuluje regenerację komórek ciała.

Najlepszymi źródłami chlorofilu są przede wszystkim zielone rośliny liściaste. Ponieważ jak wiadomo obróbka termiczna niszczy większą część chlorofilu zawartego w warzywach, poleca się spożywać je w postaci surowej. Oczywiście zjedzenie główki sałaty czy pęczku pietruszki może czasem stwarzać pewne problemy natury logistycznej ale już zmiksowanie ich z owocami i wypicie w postaci koktajlu nie będzie wcale takie trudne. To chyba tyle słowem wstępu, przejdźmy już do konkretów czyli sposobu przygotowania i pierwszych pomysłów na zielone koktajle.

Sposób przygotowania

Podstawową zasadą przygotowania smoothie jest tzw. 60/40, czyli proporcja zmiksowania 60% świeżych bądź mrożonych owoców i 40% zielonych warzyw liściastych. Jako zielona część koktajlu świetnie nadają się takie warzywa jak sałata, szpinak, kapusta włoska, natka pietruszki, jarmuż itp. Dla urozmaicenia smaku można oczywiście wykorzystać również zioła takie jak mięta, pokrzywa lub też bazylia. Z kolei jeśli chodzi o owoce, tutaj możecie puścić wodze fantazji i wykorzystać takie jakie tylko przyjdą Wam do głowy. Jako dopełnienie całości dodajemy płynów w celu rozcieńczenia całej kompozycji. Może to być woda, woda kokosowa, mleko kokosowe, napoje orkiszowe itp., lub też w gorące dni kruszony lód. Jeśli brakuje Wam słodkości nie używajcie cukru, zastąpcie go stewią w proszku, miodem bądź też cukrem brzozowym. Starajcie się wymyślać ciągle to nowe kombinacje aby nie zaszkodzić swojemu organizmowi. Szpinak na przykład bogaty jest w szczawiany, które dostarczane z pożywieniem każdego dnia utrudniają wchłanianie wapnia, żelaza i mogą odkładać się w nerkach w postaci kamieni szczawianowych. Tak przygotowane koktajle możecie spokojnie przechowywać w lodówce do 24 godzin ale oczywiście najlepiej smakują bezpośrednio po przygotowaniu.

Osobiście przygodę ze smoothie proponuję rozpocząć od najbardziej popularnej i z pewnością jednej z najsmaczniejszych kompozycji, pojawiającej się w internecie pod hasłem detox smoothie. Poniżej składniki i proporcje:

Przykładowa kompozycja (2 porcje)

1 1⁄2 filiżanki świeżego szpinaku
1⁄2 filiżanki natki pietruszki
1 filiżanka świeżego ananasa
1⁄2 mango
1⁄2 awokado
2 filiżanki zimnej wody

Przygotowanie polega jak zawsze na zmiksowaniu zielonych składników (szpinak, pietruszka) i wody aż do uzyskania jednolitej konsystencji a następnie dodaniu owoców i ponownym, solidnym blendowaniu.

Tym wpisem rozpoczynamy cały cykl przepisów na zielone smoothie. Mam już kilka sprawdzonych kompozycji i głowę pełną nowych pomysłów. Odwiedzajcie bloga regularnie, śledźcie nasze profile na facebooku i instagramie i oczywiście podrzucajcie w komentarzach Wasze pomysły na green smoothie :)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Do góry