Teraz czytasz
Wybrane zioła i ich właściwości

Wybrane zioła i ich właściwości

zioła

Zioła znane są nam od wielu lat. Przywołując bliższe wspomnienia, wystarczy sięgnąć pamięcią do młodszych lat, gdy nasze babcie zawsze miały odpowiednie zioła na różne problemy czy schorzenia. Piły je również na codzienne dolegliwości, a nawet dla poprawy urody. Jak skorzystać z ich dobroczynnych właściwości i jakie wybrać na konkretne schorzenia?

Jakie zioła wybrać?

Herbata miętowa

Mięta i herbaty ją zawierające przynoszą wiele dobrego dla naszego całego organizmu. Herbata miętowa dobrze zadziała na wszelkie dolegliwości od strony układu pokarmowego – jeśli cierpisz na ból brzucha, biegunki, gazy, wzdęcia, spróbuj naparu z mięty. Herbata miętowa może pomóc również w przypadkach uporczywej czkawki! W badaniach przedstawiono, że może pomóc nawet w przypadku IBS! Warto przetestować, gdy ktoś na to cierpi. Co ciekawe, mięta dobrze uśmierza ból. Często stosowane są okłady z naparów miętowych przy bólach głowy lub przy napięciach mięśniowych. Mięta łagodzi nawet oparzenia słoneczne, świąd i pokrzywkę, dlatego nie tylko wewnętrzne zastosowanie jest istotne. Co ważne, liść mięty bardzo pomaga przy problemach z płucami (przeziębienia). Tutaj warto już użyć miętowego olejku eterycznego i wcierać go w klatkę piersiową lub robić inhalację z suszonych liści.

Jeśli chodzi o mięte i przypadki, gdy warto uważać to: choroba refluksowa przełyku i zgaga.

Pokrzywa – właściwości

to kolejna cenna roślina. Może wpływać pozytywnie na skórę, kości, zęby i włosy – 100g suszonych liści zawiera prawie 3 g wapnia, dużo magnezu oraz żelaza. Pokrzywa wpływa pozytywnie na regulację gospodarki wodnej organizmu: kobiety, które cierpią na opuchnięcia lub tzw. „podlewanie wodą” np. przed okresem, mogą skorzystać z jej właściwości. Tutaj ważne jest jednak, by osoby, które mało piją, są odwodnione i mają przesuszoną skórę i oczy, ponieważ diuretyczne właściwości pokrzywy mogą to pogorszyć. Pokrzywa pozytywnie wpływa na objawy uczulenia: regularnie pita może łagodzić wszelkie reakcje alergiczne, w których potrzebne jest zwiększenie ilości histaminy, jak np. katar sienny.

  Rumianek pospolity

  Ma również wiele właściwości prozdrowotnych. Stosuje się różne jego formy. Kapsułki z rumianku były używane podczas badania przy stanach lękowych i depresji. Zanotowano, że stany lękowe przestały być tak uciążliwe, a depresja miała znacznie łagodniejszy przebieg. Taki suplement pomagał również w zasypianiu – a sen był głębszy i bardziej kojący. Pozytywną opinię uzyskano również przy bólach miesiączkowych – rumianek redukował ból podobnie jak typowe leki przeciwbólowe, ale dodatkowo pomagał przy łagodzeniu objawów emocjonalnych! To ważna informacja dla kobiet walczących z pms. Stosowanie rumianku dawało dobre efekty przy leczeniu ran, oparzeń i wysypek – dzięki jego działaniu antybakteryjnemu i modulacji stanu zapalnego. Tutaj stosowanie zewnętrzne (olejek, płyn, okład). Nasączone kompresy łagodziły świąd oraz wpływały pozytywnie na krwawiące dziąsła. Rumianek to również idealne rozwiązanie problemów dla osób cierpiących na choroby jelit, wrzody, biegunki, a nawet na kolki niemowlęce. Torebka rumianku rozwiąże zewnętrznie problem ze spojówkami (np. zapalenie) lub innych dolegliwości ocznych.

  Jak widać, zioła mają wiele leczniczych i pożytecznych właściwości. W wielu przypadkach nie trzeba od razu sięgać po leki, a wystarczy spróbować zdziałać coś naturalnie (np. w przypadku bólu głowy). Jeśli nie lubisz bezpośredniego smaku ziół, możesz spróbować mieszanek, które je zawierają. Pamiętaj, by stosować je z rozwagą i okresowo, a nie ciągle.

   

   

  Autorka, Sylwia Lelonek, właścicielka bloga livethenature.com. Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką kliniczną i wszelkimi aspektami związanymi ze zdrowym stylem życia. Na co dzień studiuje, a wszystkie weekendy wypełnione ma szkoleniami i kursami. Wolny czas spędza zawsze aktywnie. Entuzjastka alternatywnych rozwiązań żywieniowych, na temat których czerpie wiedzę z książek oraz najnowszych wyników badań.

  Brak komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Do góry