Now Reading
Imbir – właściwości

Imbir – właściwości

Imbir, a właściwie wyciąg z korzenia imbiru (Zingiber officinale) jest gorzką i wiatropędną rośliną leczniczą. Pobudza trawienie i pozytywnie wpływa na napięcie mięśni jelit. Imbir łagodzi rozstrój żołądka oraz pomaga chronić żołądek przed negatywnym działaniem alkoholu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) takich jak np. ibuprofen. Stosuje się go także jako środek prewencyjny na wrzody.

Pobudza trawienie i pozytywnie wpływa na napięcie mięśni jelit. Imbir łagodzi rozstrój żołądka oraz pomaga chronić żołądek przed negatywnym działaniem alkoholu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) takich jak np. ibuprofen. Stosuje się go także jako środek prewencyjny na wrzody.

Aktywne związki występujące w imbirze to gingerole oraz szogaole (olejki eteryczne), które pobudzają wydzielanie śliny, soków trawiennych oraz żółci. Z tego powodu roślina stosowana jest w celu zwalczenia nudności i wymiotów (świeży korzeń imbiru może być stosowany również w czasie ciąży).

Ekstrakty roślinne w naszym sklepie –
https://hewps.pl/103-ekstrakty-roslinne

Imbir zmniejsza lepkość płytek krwi, wspomaga przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. W medycynie ajurwedyjskiej stosowano go do leczenia stanów zapalnych stawów, w tym artretyzmu. Imbir wykorzystywano również jako składnik mieszanek do przemywania ran i wrzodów, gdyż chroni przed rozprzestrzenianiem się patogenów.

Sproszkowany lub w formie korzenia imbir wykorzystywany jest w kuchni do wielu potraw jako zioło wspomagające trawienie. Ma jednak charakterystyczny smak i zapach, stąd korzystanie z suplementu z konkretną dawką okazuje się być bardziej wygodne, gdyż nie jest łatwo zjeść dużo imbiru w naturalnej postaci.

Zobacz także
Dietetyczne Przepisy - Blog Kulinarny - Marynaty do mięs z grilla

Z powodzeniem można wykorzystywać imbir w przypadku, gdy cierpimy na chorobę lokomocyjną, gdyż zmniejszy wówczas nudności i pozwoli przetrwać długą podróż. Co więcej, antyzapalne działanie rośliny zauważą osoby aktywne, które często narażone są na kontuzje i przeciążenia układu kostno-stawowego.

Ekstrakt z imbiru jest również skuteczny w poprawie wrażliwości insulinowej, a dzięki temu reguluje gospodarkę cukrową, która jest zaburzona w wielu chorobach metabolicznych.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Do góry