Teraz czytasz
Jak wspierać pracę układu nerwowego?

Jak wspierać pracę układu nerwowego?

układu nerwowego

W obecnych czasach wielu z nas cierpi na przewlekły stres i negatywnie reaguje na szybkie tempo życia. Często cierpi na tym układ nerwowy – ciągłe podenerwowanie, nerwice czy stany lękowe, a ostatecznie depresja to schorzenia dotykające coraz większej ilości osób. Właśnie dlatego warto wspierać pracę układu nerwowego, dzięki czemu może on funkcjonować lepiej. Najlepszą opcją byłoby również wyrzucenie stresorów oraz bardziej bogata dieta w te składniki odżywcze, które działają pozytywnie, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B są związane z funkcjonowaniem układu nerwowego. Gdy ich brakuje, mogą pojawić się niepokojące objawy, już nie tylko od tej strony. Tiamina, czyli witamina B1, nie tylko wspiera układ nerwowy i pamięć, ale również (jej niedobór) przyczynia się do zwiększonej kurczliwości i bóli mięśni. Tiamina działa również przeciwbólowo – podobnie jak witamina B2. B2 pomaga łagodzić bóle pleców czy zawroty głowy. W przypadku jej niedoborów często pojawiają się zajady w kącikach ust. Ta witamina wpływa również na nasz wzrok oraz pracę tarczycy. Niedobór witaminy B3 jest często obserwowany u osób z depresją.

Niacyna ma wpływ również na odpowiednie funkcjonowanie wątroby (głównie, choć wiąże się to z całym układem nerwowym). Witamina B5 odpowiada za zdrowie naszych nadnerczy, czyli ściśle powiązany narząd ze stresem, którego ciągle doświadczamy. Odpowiada również za poprawne funkcjonowanie układu nerwowego, układu krążenia i całego układu pokarmowego. Witamina B6 uczestniczy w wytwarzaniu neuroprzekaźników, jak serotonina czy dopamina i noradrenalina, które są konieczne do dobrego samopoczucia. Witamina B12 ściśle odpowiada za układ nerwowy i jego odpowiednie funkcjonowanie. Jak widać, wszystkie witaminy z grupy B odpowiadają za nasze zdrowie psychiczne, dlatego warto o to zadbać.

  Magnez a praca układu nerwowego

  Magnez jest również bardzo dobrym wsparciem dla układu nerwowego. Ponad 300 enzymów w naszym organizmie potrzebuje magnezu, by prawidłowo funkcjonować. Magnez wspiera pracę naszego serca, poprawia gęstość kości oraz pozytywnie wpływa na gospodarkę cukrową. Niedobory magnezu mogą objawiać się stanami lękowymi, problemami z pamięcią i koncentracją. Warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu, wspiera on również wchłanianie witaminy D, również powiązanej z stanami depresyjnymi.

  Kwasy omega 3

  Kolejnym składnikiem, którego bardzo często brakuje nam w diecie, to kwasy omega 3. Zazwyczaj spożywamy duże ilości omegi 6, która niestety działa prozapalnie. Omegę 6 znajdziemy wszędzie – w zbożach, orzechach, olejach roślinnych, pestkach, nasionach. Omega 3, którą znajdziemy w rybach, niestety rzadko występuje tam w odpowiednich ilościach – są to zazwyczaj ryby złej jakości lub po prostu przy obróbce tracimy te kwasy tłuszczowe, ze względu na ich niestabilność. Warto zatem uzupełniać Omega 3 jest potrzebna do redukowania stresu oksydacyjnego w naszym organizmie, do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.

  Jak widać, mamy parę składników, który niedobór może być powiązany z problemami z układem nerwowym lub depresją. Warto dbać o ich odpowiednie poziomy, w celu wsparcia organizmu w jego poprawnym funkcjonowaniu.

   

  Autor

  Autorka, Sylwia Lelonek, właścicielka bloga livethenature.com. Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką kliniczną i wszelkimi aspektami związanymi ze zdrowym stylem życia. Na co dzień studiuje, a wszystkie weekendy wypełnione ma szkoleniami i kursami. Wolny czas spędza zawsze aktywnie. Entuzjastka alternatywnych rozwiązań żywieniowych, na temat których czerpie wiedzę z książek oraz najnowszych wyników badań.

  Brak komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Do góry