Teraz czytasz
Gotu kola ekstrakt – zalety i właściwości

Gotu kola ekstrakt – zalety i właściwości

Gotu kola jest kolejną z docenionych roślin, stosowanych od wielu lat w medycynie Ajurwedyjskiej i Chińskiej. Jest również uprawiana w Himalajach, a później używana przez joginów w celu poprawy jakości medytacji. Gotu kola to jedno z najważniejszych ziół w medycynie alternatywnej. Jej użycie zaczęło się od mieszkańców Sri Lanki, gdy zauważyli, że słonie, które są znane ze swojej długowieczności, żuły liście Gotu koli, dlatego też zostało to uznane za środek na dłuższe życie.

 

Stymulacja centralnego układu nerwowego

Gotu kola jest szczególnie zalecana przy zaburzeniach układu nerwowego. Poleca się ją przy padaczce, aby załagodzić jej skutki. Jest również zalecana podczas starzenia się oraz przy przedwczesnym procesie starzenia się. Jako tonik dla mózgu ma wspierać inteligencję i poprawiać pamięć; pobudza ośrodkowy układ nerwowy, odbudowuje zapasy energii. Dodatkowe jej własności, to pomoc w zwalczaniu stresu, leczenie stanów depresyjnych, zapobieganie załamaniom nerwowym, poprawa libido i refleksu. Gotu kola jest używana przy leczeniu przewlekłego zmęczenia i stanów niepokoju.

 

Pozytywny wpływ na przepływ krwi

Gotu kola może łagodzić wysokie ciśnienie krwi, co z kolei usprawnia jej przepływ. Za tym idzie lepsza detoksykacja organizmu oraz wsparcie w leczeniu takich chorób, jak reumatyzm, choroby krwi, niewydolność serca, infekcje dróg moczowych, zapalenie wątroby. Usprawnia transport tlenu i substancji odżywczych do komórek. Wpływa pozytywnie na żylaki i działa ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Pomaga leczyć hemoroidy. Działa również delikatnie moczopędnie, co pozwala zwalczać infekcje i pozbywać się nadmiaru toksyn.

 

Wspomaganie regeneracji skóry

Gotu kola przyspiesza gojenie się ran poprzez przyspieszenie syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Udowodniono również, że redukuje zmiany skórne oraz blizny, jeśli jest stosowana od razu po wypadku. Jej działanie zostało zbadane u pacjentów z oparzeniami III stopnia, kiedy to codzienne miejscowe zastosowanie na obszarze dotkniętym oparzeniem spowodowało zmniejszenie obkurczenia się skóry i wspomogło jej prawidłową regenerację.

 

Działanie antybakteryjnie

Gotu Kola ma zastosowanie przeciwbakeryjne miejscowo i doustnie. Kiedyś leczono nią trąd, ponieważ azjatykozyd powodował uszkodzenie ściany komórek bakterii, które go powodowały. Obecnie ma zastosowanie w leczeniu bakteryjnych, wirusowych lub pasożytniczych zakażeń takich, jak np. zapalenie dróg moczowych, półpasiec, grypa w przeziębieniach oraz również w świńskiej grypie. Niektórzy używają gotu koli również przy zapaleniu migdałków, zapaleniu opłucnej, chorobach wątroby, czy nawet przy zaburzeniu układu pokarmowego.

 

Działanie przeciwzapalne

Gotu Kola ma również działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne; działa przeciwstarzeniowo – ma właściwości pobudzające tkankę łączną do wzrostu oraz wspiera procesy naprawcze organizmu.

 

Jak widać ta roślina wpiera wiele procesów. Warto znać jej właściwości i stosować przy odpowiednich okazjach. Dobrze jest pamiętać o jej zastosowaniu przy regeneracji po bliznach (zwłaszcza dla kobiet, w przypadku rozstępów zwykłych lub podczas ciąży).

 

W naszym sklepie nabyć możecie ekstrakt Gotu Kola firmy Pharmovit. Jest to ekstrakt suchy z Gotu kola 4:1 –  180 kapsułek po 200mg czyli bardzo wydajny suplement w korzystnej cenie – przejdź do sklepu https://hewps.pl/103-ekstrakty-roslinne

 

Autorka, Sylwia Lelonek, właścicielka bloga livethenature.com. Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką kliniczną i wszelkimi aspektami związanymi ze zdrowym stylem życia. Na co dzień studiuje, a wszystkie weekendy wypełnione ma szkoleniami i kursami. Wolny czas spędza zawsze aktywnie. Entuzjastka alternatywnych rozwiązań żywieniowych, na temat których czerpie wiedzę z książek oraz najnowszych wyników badań.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Do góry