Teraz czytasz
Dlaczego warto suplementować MSM

Dlaczego warto suplementować MSM

msm

Biologicznie aktywnie siarka jest niezbędnym pierwiastkiem, aby pozostać w pełni sił i spowolnić procesy starzenia. Jego nazwa, jak i właściwości brzmią jak cudowny środek, którego potrzebujemy w obecnych czasach. MSM to skrót od metylosulfonylometanu, który występuje w wielu naturalnych produktach (np. w czosnku, cebuli, jarmużu, jajach, mięsie), lecz niestety bardzo szybko ulega zniszczeniu w procesie obróbki termicznej. Z tego powodu włączenie tego białego, bezzapachowego, krystalicznego proszku jest niezbędnym elementem odzyskiwania i profilaktyki zdrowia. Jakie najważniejsze korzyści uzyskamy stosując MSM?

MSM zwiększa dostępność tlenu i wchłanianie substancji odżywczych

Bez tlenu nie ma życia. Prawidłowa cyrkulacja krwi jest konieczna do wielu procesów metabolicznych, a dzieje się to przy udziale tlenu. Wraz z wiekiem jego ilość zmniejsza się, co skutkuje pogorszeniem stanu skóry, wzrostem podatności na infekcje i bóle głowy. MSM wspomaga działanie czerwonych krwinek, które transportują tlen i składniki odżywcze do każdej komórki ciała. MSM pomaga również komórkom w pozbywaniu się toksyn i zbędnych produktów zwiększając przepuszczalność ścian komórkowych. Dzięki temu witaminy i minerały, które dostarczamy organizmowi będą lepiej wykorzystywane.

MSM poprawia wygląd skóry

Siarka jest kluczowa w procesie syntezy kolagenu. Utrata jędrności, zmarszczki, opadające powieki, wysuszone miejsca na powierzchni skóry to wszystko efekt zmniejszonej produkcji kolagenu. MSM zażywana wraz z witaminą C normalizuje jego tworzenie, dzięki czemu stan skóry ulega poprawie. Co ciekawe, suplementując MSM wraz z sylimaryną możemy uzyskać znaczną redukcję trądziku różowatego. (1)

  MSM poprawia insulinowrażliwość

  Trzustka produkuje hormon – insulinę, która jest niezbędna w procesie metabolizmu węglowodanów. W każdej cząsteczce insuliny występuje siarka, dlatego jej niedobór może skutkować niedostateczną produkcją insuliny. Osoby cierpiące na insulinooporność i cukrzycę szczególnie powinny zainteresować się suplementowaniem siarki, gdyż udowodniono, że znacznie poprawia komfort życia poprzez regulację gospodarki cukrowej w organizmie (2).

  MSM niweluje DOMS-y, chroni i wspiera rozbudowę tkanki mięśniowej

  DOMS, czyli opóźniona bolesność mięśniowa to stan, który możemy doświadczyć po ciężkim treningu. MSM okazuje się być skutecznym reduktorem bólu poprzez zmniejszenie stanu zapalnego. Co więcej – siarka to także element glutationu (jednego z najsilniejszych antyoksydantów), który zwiększa uwodnienie komórek, wspiera ochronę (3) i syntezę białek poprzez tworzenie dodatniego bilansu azotowego niezbędnego do rozbudowy tkanki mięśniowej.

  Oprócz wyżej opisanych, siarka ma jeszcze mnóstwo właściwości, które wspierają funkcjonowanie organizmu. Aktywna siarka występuje w proszku lub tabletkach. Polecam formę sproszkowaną i wtedy warto go zmieszać w wodzie wraz z dodatkiem soku z cytryny lub porzeczki, co zwiększy jej skuteczność. MSM zarówno w postaci proszku oraz w formie tabletek zakupić możecie w naszym sklepie.

   

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18254805
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27621186
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22525653

   

  Autorką tego artykułu jest Karolina Gołaś. Doradca żywieniowy, studentka dietetyki, szczególnie zainteresowana dietetyką sportową oraz kliniczną. Wyznaje holistyczne podejście do człowieka.

  2 komentarze
  • JA osobiście MSM stosuję na zapalenie zatok i unikam w ten sposób antybiotyków, nie chce rozwalic sobie flory bakteryjnej , kurowanie sie biorąc MSM to najdłużej 3 dni i dolegliwości przechodzą. najlepiej kupić sobie takie 120 kapsułek msm ( np. konopiafarmacja) bo w takim pojemniku moze leżeć dłużej i całą rodzina skorzysta bo bierze się po 2 szt, dziennie

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Do góry