Teraz czytasz
Bacopa monnieri – jeden z najsilniejszych wspomagaczy mózgu

Bacopa monnieri – jeden z najsilniejszych wspomagaczy mózgu

bacopa monnieri

Przez wiele lat ludzie używali różnych ziół i roślin, znając ich zastosowania oraz odkrywając coraz nowsze. Wielu z nich robiło to instynktownie, często przypadkiem odkrywając ich właściwości, jednak dawna medycyna naturalna znała już konkretne zastosowania ziół. W obecnych czasach, kiedy wiedza jest bardziej dostępna, a badania robione są na duża skalę i w wielu wersjach, wiemy dokładnie jak wykorzystywać rośliny; w jakich ilościach i w jakich przypadkach będą użyteczne. Jedna z roślin, rosnących na całym świecie, która ma bardzo wiele zastosowań, to Bacopa monnieri.

Przez wiele tysięcy lat używano jej w medycynie ajurwedyjskiej do leczenia zaburzeń nastroju i poprawy funkcji poznawczych. Ludzie używali jej również w leczeniu epilepsji lub problemów jelitowych (dzisiejsze IBS). Wiele z tych zastosowań nie ma dokładnych badań, dlatego nie będę wszystkich wymieniać, jednakże osoby, które są zaprzyjaźnione z medycyną alternatywną i są otwarci na jej możliwości, mogą śmiało sięgnąć po tą roślinę.

Bacopa monnieri – właściwości

 1. Zmniejsza stan zapalny organizmu i łagodzi ostry ból. Związane jest to z jej selektywną inhibicja cyklooksygenazy. Brzmi jak skomplikowany proces biochemiczny, więc mówiąc dla uproszczenia, podam inną substancję, działającą również jako inhibitor tego enzymu – ibuprofen. Można więc wnioskować, że B.M. działa jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Efekt ten jest obserwowany po 2,3 miesiącach jej spożywania, dlatego najlepiej sprawdzi się w przypadkach chorób i bóli przewlekłych.
 2. Poprawia pamięć – czyli coś, z czym wiele osób ma problem (zwłaszcza, jeśli chodzi o pamięć krótkotrwała i zapamiętywanie drobnych informacji). Zgodnie z badaniami u osób zdrowych, Bacopa bardzo korzystnie wpłynęła na pamięć krótkotrwałą (zwiększyła kodowanie informacji przy jednoczesnym zwiększeniu zdolności zapamiętywania); poprawiła również szybkość uczenia się, zwłaszcza u dzieci z ADHD. Oprócz wzmacniania pamięci, Bacopa odgrywa rolę w redukowaniu amnezji (skutków amnezji), kiedy przyczyną jest stresor.
 3. Wspiera leczenie depresji – pozytywnie oddziałuje na serotoninę, dopaminę i GaBE. Jest też dobrym wsparciem przy stanach lękowych poprzez regulowanie neuroprzekaźników.
 4. Redukuje poziomy kortyzolu (stres), doprowadza organizm do stanu homeostazy, pozwala zwalczyć negatywne skutki stresu. Działa nietoksycznie i normalizuje organizm.
 5. Poprawia przepływ krwi w mózgu, może również obniżać ciśnienie krwi poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych.
 6. Ma potencjalne działanie przeciwbakteryjne.
 7. Może wpływać na lepsza pracę wątroby, poprzez jej stymulację do oczyszczania się i regeneracji po uszkodzeniach przez toksyny.
 8. Wspiera organizm w zwalczaniu obrzęków i zaczerwienień, spowodowanych reakcją alergiczną, chorobą lub podrażnieniem. Może się to wydawać błahe, jednakże obrzęk mózgu nie wydaje się lekką sprawą.

  Podsumowanie

  Jak widać Bacopa monnieri ma szerokie zastosowanie w medycynie alternatywnej. Warto pamiętać, że efekty jej działania zauwaa się po 2-3 miesiącach, ale znając jej dobroczynny wpływ na MÓZG oraz organizm dobrze jest o niej pamiętać przy codziennej suplementacji. Bacopa często znajduje zastosowanie u osób z alzheimerem lub demencją starczą – tym osobom bardzo przyda się wsparcie mózgu i zachowania funkcji poznawczych na odpowiednim poziomie. Dla chętnych do stosowania Bacopy – należy ja przyjmować wraz z posiłkiem – zdarza się, że powoduje podrażnienie żołądka i nudności.

   

  Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24452710
  2. https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2014/fo/c3fo60467e#!divAbstract
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12957224
  4. https://examine.com/supplements/bacopa-monnieri

   

  Autorka, Sylwia Lelonek, właścicielka bloga livethenature.com. Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką kliniczną i wszelkimi aspektami związanymi ze zdrowym stylem życia. Na co dzień studiuje, a wszystkie weekendy wypełnione ma szkoleniami i kursami. Wolny czas spędza zawsze aktywnie. Entuzjastka alternatywnych rozwiązań żywieniowych, na temat których czerpie wiedzę z książek oraz najnowszych wyników badań.

  3 komentarze
  • kupiłam ostatnio suszoną bacopę i nie wiem co z nimi zrobić bo w internecie nie ma napisanej instrukcji przyrządzenia. robi się to jak herbatę? nalewke? w jaki sposób zalewa alkoholem/ wodą poprostu czy jakoś specjalnie coś podgrzewając czy jak ???

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Do góry