Teraz czytasz
Forskolina – czy wspiera odchudzanie?

Forskolina – czy wspiera odchudzanie?

forskolina

Pokrzywa indyjska (forskolina) jest tropikalną rośliną, podobną do typowych pokrzyw. Zwróciła na siebie uwagę zaraz po odkryciu jej zdrowotnych właściwości. Produkuje forskolinę, która wpływa na wiele procesów w organizmie. Była stosowana w medycynie ajurwerdyjskiej; jest również powszechnie znana w Ameryce Południowej.

W jakich obszarach i schorzeniach działa forskolina? W jaki sposób działa?

Obszar sercowo-naczyniowy

Dzięki swojej zdolności rozszerzania naczyń krwionośnych, forskolina poprawia funkcjonowanie układu sercowego – zwłaszcza przy zastoinowej niewydolności serca. Jest też stosowana przy nadciśnieniu tętniczym. Uważa się, że forskolina obniża ciśnienie krwi przy jednoczesnym zwiększaniu wydolności pracy serca (skurcze).

W badaniach forskolina stosowana u ludzi chorych na kardiomiopatię rozstrzeniową spowodowała znaczną poprawę pracy lewej komory serca oraz polepszyła ogólną wydolność układu krążenia.

Pokrzywa indyjska poprawia również przepływ krwi w mózgu, co może wspomagać regenerację poudarową i pozawałową oraz mieć wpływ na poprawę niewydolności naczyń mózgowych.

Alergie i astma

Wiele leków stosowanych przy leczeniu astmy i alergii jest zrobionych tak, by zwiększały poziomy cAMP. Jest to cykliczny adenozyno-3′,5′-monofosforan, odpowiadający za przemiany biochemiczne w organizmie. Zazwyczaj leki działają w sposób, który inhibituje enzym rozkładający cAMP. Natomiast forskolina działa bezpośrednio na produkcję i zwiększanie poziomów cAMP. Można jej używać samodzielnie lub jako dodatek do leków inhibitujących fosfodiesterazę przy leczeniu astmy oraz alergii.

  Łuszczyca

  Łuszczyca charakteryzuje się spadkiem wyżej wspomnianego cAMP, względnym wobec drugiego wskaźnika cGMP. Taki brak równowagi prowadzi do zwiększonego podziału komórek – w łuszczycy komórki dzielą się do 1000 razy szybciej niż normalnie. Forskolina pozwala łagodzić objawy łuszczycy poprzez wyrównywanie stosunku cAMP/cGMP. Forskolina i olej z wiesiołka to dobre połączenie przy łagodzeniu objawów i przebiegu łuszczycy.

  Depresja

  Poprzez regulację cAMP, forskolina może pomagać również przy depresji – tak uważają niemieccy naukowcy, testując obecnie lek inhibitujący enzym rozkładający cAMP. W modelach zwierzęcych aktywność przeciwdepresyjna była zadowalają

  Utrata tkanki tłuszczowej

  W badaniach in vitro naukowcy wykazali, że forskolina stymuluje lipolizę (proces rozkładu tłuszczów) w komórkach tłuszczowych. Ponadto badacze odkryli, że osoby otyłe mają niższy poziom cAMP niż osoby zdrowe, a więc skoro forskolina wpływa na regulację cAMP, będzie pomagać przy walce z otyłością.

  Tarczyca

  • pokrzywa indyjska ma wpływ na zwiększanie produkcji hormonów tarczycy oraz odpowiedniego wydzielania TS,
  • ma to również związek z właściwościami antydepresyjnymi oraz normalizacją wagi,
  • posiada działanie antykancerogenne,
  • Dodatkowo, ma wykazywać zdolności inhibitujące agregację płytek krwi i zadziałała jako potencjalny inhibitor rozwoju komórek nowotworowych u myszy. Wykazała również silne wzmocnienie układu odpornościowego poprzez aktywizację makrofagów i limfocytów, dzięki czemu może być zalecana przy terapiach nowotworowych.

   

  W badaniach prowadzonych w kierunku utraty wagi, dawka forskoliny wynosiła od 50 do 100 mg w podzielonych dawkach. Jak widać to kolejna substancja, na którą warto zwrócić uwagę. Mimo wszystko, zawsze pamiętajmy, że suplementy to dodatek do zdrowej diety i odpowiedniego stylu życia oraz aktywności fizycznej.

   

  Bibliografia:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC425203/
  • https://www.naturodoc.com/forskolin.htm
  • https://www.bolinaturals.com/blog/forskoiln-weightloss/

   

  Autorka, Sylwia Lelonek, właścicielka bloga livethenature.com. Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką kliniczną i wszelkimi aspektami związanymi ze zdrowym stylem życia. Na co dzień studiuje, a wszystkie weekendy wypełnione ma szkoleniami i kursami. Wolny czas spędza zawsze aktywnie. Entuzjastka alternatywnych rozwiązań żywieniowych, na temat których czerpie wiedzę z książek oraz najnowszych wyników badań.

  Brak komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Do góry