Now Reading
Czym jest betaina? Jak działa i czy powoduje skutki uboczne?

Czym jest betaina? Jak działa i czy powoduje skutki uboczne?

Betaina HCL to jeden z bardziej popularnych suplementów, a to wszystko za sprawą rosnącej świadomości na temat istoty zakwaszenia żołądka. HCL, czyli kwas znajdujący się w żołądku, jest wymagany do wielu procesów trawiennych. Jego ilość spada wraz z wiekiem i co ciekawe, to zbyt mała zawartość kwasów w żołądku może również przyczyniać się do zgagi i refluksu! Czym jest zatem suplement betaina? Jak działa i czy powoduje skutki uboczne?

Co to jest betaina?

Betaina HCL to suplement zawierający właśnie ten kwas, który stosuje się w celu dokwaszenia żołądka. Warto zwrócić uwagę, że nie ma to żadnego związku z zakwaszeniem organizmu, które w ogólnym rozumieniu nie istnieje (nie mówię tu np. o ciężkich stanach cukrzycowych, a raczej o mitach zakwaszenia organizmu przykładowo dietą). Odpowiednie zakwaszenie żołądka sprawia, że pokarm lepiej się trawi (a zwłaszcza białko) i dzięki temu jesteśmy w stanie przyswajać wszelkie potrzebne nam składniki odżywcze. Poza funkcjami trawiennymi, kwas żołądkowy ma również właściwości ochronne, zabijając wszelkie bakterie, zapobiegając rozwojowi kandydozy czy H. pylori. Zbyt niskie zakwaszenie żołądka może objawiać się na wiele sposobów, jak np. problemy trawienne, zaleganie pokarmu na żołądku, wzdęcia, brak apetytu, gazy, zaparcia czy nawet biegunka. Skąd zatem biorą się takie problemy i niski poziom kwasu żołądkowego?

Zazwyczaj jest to wynikiem czegoś długoterminowego, nie włączając tu skłonności genetycznych czy udziału innych chorób, mających na to wpływ. Będą to na przykład leki IPP przyjmowane właśnie na zgagę, które długoterminowo skutecznie neutralizują kwas żołądkowy – warto dodać, że nie jest to rozwiązanie problemu, a często jego zaognienie. Kolejne negatywne czynniki to nieodpowiednia dieta (produkty przetworzone), przewlekły stres, antybiotyki, przetrenowanie, alkohol, papierosy, starzenie się, alergie i nietolerancje pokarmowe, ciąża i zaburzenia odżywiania, które negatywnie wpływają na cały organizm. Warto pamiętać, że każda nierównowaga organizmu ma swoje następstwa, a zwykle wspólnym mianownikiem wszystkich chorób jest przewlekły stres i od tego najtrudniej nam uciec.

Właściwości betainy

Betaina HCL niesie za sobą wiele pozytywnych właściwości dla organizmu, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim, betaina wspiera procesy trawienne i niesie ulgę w przypadku zgagi czy też refluksu. Betaina wspiera pepsynę podczas rozkładania białka, a jej odpowiedni poziom daje również sygnał do wątroby, aby uwolnić kwasy żółciowe i trzustki, która odpowiada za wydzielanie enzymów trawiennych. To wspiera nie tylko procesy trawienne, ale również wchłanianie składników odżywczych do organizmu. Stąd też objawem niskiego poziomu kwasu żołądkowego będą np. wzdęcia, gazy czy odczuwanie ciężkości na żołądku.

Betaina działa również antybakteryjnie i chroni jelito cienkie. Tworząc środowisko kwasowe, betaina zapobiega rozwojowi „złych” bakterii w żołądku, przez co jednocześnie nie transportują się one do jelita. Niektóre badania sugerują, że betaina może pomagać w rozbijaniu białek pokarmowych, które nas alergizują na mniejsze, przez co będą one łatwiej strawne i mniej drażliwe dla organizmu. Dzięki tym właściwościom, betaina będzie również chroniła organizm przed rozwojem kandydozy.

Betaina HCL będzie doskonałym wsparciem podczas wchłaniania składników odżywczych, takich jak np. witamina B12, która wymaga kwaśnego środowiska w żołądku. Dodatkowo będzie przyczyniać się do lepszego wchłaniania wapnia, magnezu, cynku, żelaza czy selenu. Wszystkie składniki są dla nas niezwykle istotne, dlatego tak ważne jest dbanie o ich odpowiednie poziomy.

Betaina a skutki uboczne

Mogłoby się wydawać, że betaina to cudowny suplement, który może przyjmować każdy. Jednak, jak większość suplementów, i ten może mieć skutki uboczne, o których warto wiedzieć.

Warto pamiętać, że betaina HCL to kwas. Trzeba stosować go z dużą dozą ostrożności, gdyż może spowodować szkody w organizmie. Warto stosować ten suplement jedynie w kapsułkach i pod żadnym pozorem nie wysypywać go z niej – jest on bardzo drażniący dla oczu, nosa, jamy ustnej i przełyku (a o ostatnim można przekonać się podczas zgagi). Będzie również działać bardzo negatywnie na zęby! Zbyt duże dawki betainy mogą również podrażnić żołądek oraz jelita. Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na ewentualne problemy żołądkowe, jak chociażby wrzody, które mogą być przeciwwskazaniem do stosowania suplementu. Taki wybór należy koniecznie skonsultować z lekarzem bądź specjalistą.

Zobacz także

Podsumowanie

Betaina jest suplementem, który może mocno wesprzeć pracę całego organizmu, od trawienia aż po uzupełnienie składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że jest to mocna substancja, przy której należy zwrócić uwagę na ewentualne przeciwwskazania od strony organizmu. Warto skonsultować się z lekarzem przy braniu innych leków, a zwłaszcza inhibitorów pompy protonowej (IPP na zgagę). Jeśli zdecydujesz się na ten suplement, wybierz najlepszy z odpowiednim składem, jak np. Betaina HCL z firmy Aliness.

https://hewps.pl/87-pozostale-suplementy

Autorka, Sylwia Lelonek, właścicielka bloga livethenature.com. Zawodowo i hobbystycznie zajmuje się dietetyką kliniczną i wszelkimi aspektami związanymi ze zdrowym stylem życia. Na co dzień studiuje, a wszystkie weekendy wypełnione ma szkoleniami i kursami. Wolny czas spędza zawsze aktywnie. Entuzjastka alternatywnych rozwiązań żywieniowych, na temat których czerpie wiedzę z książek oraz najnowszych wyników badań.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Do góry