- Dostępność: Brak na magazynie
- Producent: Dary Natury
Najcenniejsze właściwości zdrowotne oleju lnianego są efektem zawartych w nim bioaktywnych związków takich jak lignany i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.
Lignany to jeden z rodzajów fitoestrogenów, są więc naturalnymi roślinnymi związkami podobnymi w budowie chemicznej i działaniu do estrogenów (żeńskich hormonów). Lignany mogą naśladować i zastępować hormony ludzkie, a także obniżać ich zbytnią aktywność w naszym organizmie, są jednocześnie silnymi antyoksydantami.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), zwane także witaminą F, to wielonienasycone kwasy, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka i muszą być dostarczone z pożywieniem. Istnieją tylko dwa niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe:
- kwas alfa linolenowy (ALA) należący do rodziny kwasów omega-3,
- kwas linolowy (LA) należący do rodziny omega-6.
Do kwasów omega-3 należą:
- kwas dokozaheksaenowy (DHA)
- kwas eikozapentaenowy (EPA),
które nasz organizm może wytworzyć z kwasu α-linolenowego.
Do kwasów omega-6 należą:
- kwas gamma linolenowy (GLA)
- kwas arachidonowy (AA),
które nasz organizm może wytworzyć z kwasu linolowego.
Największą wartością i aktywnością biologiczną odznaczają się należące do rodziny omega-3. Prawidłowy stosunek kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6 do kwasów z rodziny omega-3 powinien wynosić (<5:1).
Niestety popularny w Polsce styl odżywiania dostarcza naszemu organizmowi znikome ilości kwasów omega-3. Przy zalecanym dziennym spożyciu omega-3, które wynosi 2 gramy, nasza dieta wygląda bardzo blado. Kwasy omega-6 natomiast dostarczamy właściwie w nadmiarze. W dużym uproszczeniu - może to prowadzić do utraty równowagi immunologicznej i nadmiernego ryzyka występowania stanów zapalnych organizmu.
Warto więc wiedzieć, że dobrym źródłem kwasu omega-3 ALA są właśnie tłoczone na zimno oleje, w tym między innymi lniany i rzepakowy, nasiona lnu i rzepaku, siemię lniane, orzechy włoskie. Dobrymi źródłami kwasów DHA i EPA jest są głównie ryby morskie takie makrela, łosoś, halibut, dorsz, śledź, sardynka, owoce morza, a także tran.
Skład: Olej lniany* 100% (*certyfikowany składnik ekologiczny)
Wartość odżywcza na 100 g
Wartość energetyczna: 3404 kJ / 828 kcal
Tłuszcz: 92 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 9 g
Jednonienasycone: 21,49 g
Wielonienasycone: 66,62
Węglowodany: 0 g
w tym cukry: 0 g
Białko: 0 g
Sól: 0 g
Witamina E: 20 mg
Przechowywanie
Olej lniany powinno przechowywać się w chłodzie, najlepiej w lodówce, z daleka od promieni słonecznych, pod wpływem których bardzo gwałtownie utleniają się kwasy omega-3. Po otwarciu należy go przechowywać wyłącznie w lodówce. Optymalna temperatura przechowywania od 4 do 10°C. Maksymalny okres przechowywania w takich warunkach to 3 miesiące.